Wystawa „Zaplute karły reakcji” w Warce

Począwszy od 12 września przez dwa tygodnie w krużgankach kościoła Matki Bożej Szkaplerznej będzie można oglądać wystawę IPN, którą zorganizował warecki PiS oraz klub Gazety Polskiej.

wystawa3

Wystawa przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956.

wystawa5

Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956.

wystawa4

Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci.

plakat-zaplute-karly-reakcji

Na szczęście – po półwieczu kłamstwa – prawda o bohaterach z tamtych tragicznych lat jest ponownie odkrywana i przekazywana młodym pokoleniom.

wystawa6

 

(Foto za IPN, http://www.zamol.brzyski.pl)

Więcej na temat wystawy IPN:

http://ipn.gov.pl/obep-lublin/wystawy/wystawy/zaplute-karly-reakcji-polskie-podziemie-niepodleglosciowe-19441956-lublin