Zamiejscowi z wizytą w Warce. I co? Zachwyt

2 maja to święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.I tak się szczęśliwie złożyło, że w tym dniu odwiedziliśmy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

DSC_0001

Dzięki pani przewodnik, która opowiadała bardzo barwnie i ciekawie, dowiedzieliśmy się dużo o Kazimierzu Pułaskim.

DSC_0032

Dziewczynki trochę rozrabiały, ale chłopcy byli bardzo zainteresowani tematem.

warka 014

W muzeum zgromadzone są eksponaty poświęcone Pułaskiemu, a także polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

DSC_0022

W tym pałacu na początku marca 1745 r. urodził się Kazimierz Pułaski, jeden z najzdolniejszych przywódców konfederacji barskiej. Jego ojciec był starostą.  Nasz zachwyt wzbudził duży salon z pięknymi meblami w stylu Ludwika XVI, liczne obrazy przedstawiające życie i bohaterską działalność Pułaskiego oraz piękne komody kolbuszowskie i intarsjowane sekretery.

DSC_0011

Przepiękna porcelana rozstawiona jest w szafach i na stolikach.

DSC_0012

Ma się wrażenie, że…

DSC_0017

…za chwilę na herbatę zejdzie się cała rodzina.

warka 012

W swoich zbiorach muzeum posiada kolekcję oryginalnych listów Pułaskiego, broń z epoki, a także aplikację ze sztandaru konfederatów.

DSC_0020

Przechodząc do kolejnej komnaty znajdujemy się w saloniku małym, w którym zgromadzono pamiątki pokazujące amerykańskie losy Kazimierza Pułaskiego.

warka 022

Po oskarżeniu Kazimierza o nieudany zamach na życie króla Stanisława Augusta, musiał wyjechać z kraju. W latach 1777-1779 walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

DSC_0024

Nad pięknymi, złoconymi meblami można zobaczyć obraz przedstawiający śmierć Pułaskiego pod Savannah w wieku zaledwie 32 lat. W sekreterze wyłożone zostały m.in. kopia ostatniego listu Pułaskiego pisanego do generała Lincolna i znaczek z parady Pułaskiego w USA z 1929 roku. Ciekawostką jest kopia proporca Legionu Pułaskiego z czasów jego walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych.  Potem nasza wycieczka przeszła do sali poświęconej Tadeuszowi Kościuszce – drugiemu po Pułaskim uczestnikowi walk o niepodległość USA. W pałacu zgromadzono pokaźną kolekcję obrazów przedstawiających Kościuszkę.

warka 028

Ciekawostką są obrazy przedstawiające piętnastoletniego Tadeusza, potem portret w sukmanie (wszystkim znany), a na koniec mogliśmy zobaczyć portret starego Kościuszki. Nas zachwycały piękne meble i porcelana będące same w sobie dziełami sztuki.

DSC_0079

W kolejnej komnacie podziwialiśmy eksponaty dotyczące Juliana Ursyna Niemcewicza, który był adiutantem Kościuszki. Po klęsce insurekcji kościuszkowskiej był przez dwa lata więziony z Kościuszką w Petersburgu, a potem towarzyszył mu w drugiej podróży do USA. Napisał biografię Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta USA. Ożenił się z Susan Livington Kean, córką pierwszego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Potem przeszliśmy do saloniku kobiecego, poświęconego wybitnej polskiej aktorce Helenie Modrzejewskiej. Po etapie kariery na ziemiach polskich pod zaborami, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam zyskała wielką popularność.

DSC_0045

Madame Modjeska (tak skróciła swoje nazwisko) święciła triumfy aktorskie za wielką wodą.  Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawą historię z życia aktorki.

warka 027

Pewnego razu miała deklamować wiersze. Wyrecytowała po polsku tabliczkę mnożenia. Zrobiła to tak doskonale, że słuchający ją Amerykanie bili brawo i wypytywali ją, co to za cudny utwór. Odpowiedziała, że to tabliczka mnożenia. Mimo konsternacji brawa się powtórzyły. W tym salonie można podziwiać zdjęcia aktorki, jej wachlarz, karty do gry, fotel-bujak z jej krakowskiego mieszkania oraz kopię kostiumu, w którym grała Marię Stuart.

DSC_0047

Kolejnym, bardzo ciekawym wnętrzem pałacu jest salon poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Na środku stoi piękny fortepian ofiarowany przez rodzinę Grabskich. Podczas wizyt w ich domu Paderewski grał na tym instrumencie.

DSC_0051

Na poddaszu mieści się piękna biblioteka,

DSC_0057

a za nią znajduje się gabinet pana domu, czyli Józefa Pułaskiego — ojca Kazimierza.

DSC_0073

W piwnicach jest urządzona sala archeologiczna.

warka 101

Wokół pałacu roztacza się piękny park ze ścieżkami edukacyjnymi.

DSC_0004

Ze skarpy można zejść…

DSC_0089

…nad rzekę Pilicę.

DSC_0083
Samo miasto Warka jest godna polecenia. Piękny rynek, wąskie uliczki. Wszystko zadbane. Byliśmy jeszcze w kościele Matki Bożej Szkaplerznej.

DSC_0115

W jego podziemiach znajdują się katakumby z grobami książąt z dynastii Piastów Mazowieckich, m. in.: księcia Trojdena, księżnej Anny (opiekunki Danuśki z „Krzyżaków”). Kiedyś, gdy Warka przeżywała swój złoty wiek (ww. XIV i XV) było tu siedem kościołów. Teraz są dwa. Miasto otoczone jest przez sady. Nas zauroczyły te sady, które o tej porze roku przepięknie kwitną.

35627531
Wracaliśmy wczesnym wieczorem zmęczeni, ale zachwyceni tą szczególną majówką.

DSC_0055

Zapraszam do tego bardzo urokliwego miasteczka Mazowsza.

JOANNA i BRONISŁAW JAKUBOWSCY

(foto JJ, PB)

http://podrodzinnymdachem.blogspot.com/2015/05/warka-puaski-i-kwitnace-sady.html