Święto bez flagi – interwencja radnego

Radny Powiatu Grójeckiego Piotr Bączek (PiS) wystosował do burmistrza Warki Dariusza Gizki pismo z zapytaniem, dlaczego w dniu święta państwowego 15 sierpnia budynki nadzorowane przez Urząd Miejski w Warce, w tym ratusz miejski, nie zostały udekorowane flagami państwowymi.  

15 sierpnia to tradycyjne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale także Święto Wojska Polskiego, które jest obchodzone w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej także „cudem nad Wisłą”. W 1920 roku nowopowstała armia odrodzonej Polski odparła na przedpolach Warszawy maszerującą na Europę armię bolszewicką.

W czasach II RP dzień 15 sierpnia był uroczyście obchodzony, w czasach PRL święto zostało zlikwidowane i zwalczane. Za mówienie o „cudzie nad Wisłą” groziły represje, wyrzucenie z pracy, aresztowania. Dopiero po 1990 r. powrócono do tradycji państwowego święta w dniu 15 sierpnia. Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie RP flagę państwową podnosi się na budynkach m.in. organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.

Dlatego wielu mieszkańców Warki było zaskoczonych i zbulwersowanych, że teraz zabrakło flag państwowych na urzędowych budynkach. W tej bulwersującej sprawie interweniowała już pani Danuta Sadowska, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Warki, czytaj:  http://prawawarka.pl/wareckie-zapomnienie-czy-lekcewazenie/

Radny Bączek poprosił włodarza Warki o przedstawienie stosownej informacji. Jednocześnie na ostatniej sesji Rady Powiatu Grójeckiego zwrócił się do wareckich radnych Mariana Górskiego i Andrzeja Zaręby z podobnym apelem i prośbą o odpowiednią interwencję.

red.