Klub Gazety Polskiej w Warce gościł autorkę książki „Róże dla Lone”

Maria Małaśnicka-Miedzianogóra
Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel dyplomowany. Od 2002 r. uczy języka polskiego w Danii. Wcześniej , w latach 1997-2002 uczyła języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Warce. Przewodnicząca Rady Nordyckiej Unii Oświaty Polonijnej, członek Rady Oświaty Polonijnej przy ministrze edukacji narodowej. Wcześniej adiunkt Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Lublinie oraz kierownik Studium Metodyki Języka Polskiego dla Nauczycieli Polonijnych UMCS. Autorka wielu specjalistycznych artykułów z zakresu dydaktyki języka polskiego, oświaty polonijnej, kulturoznawstwa oraz historii polskiej emigracji w Danii.

Pani Maria wraca kilka razy w roku z Danii do Polski, do swoich rodzinnych stron.Tym razem odwiedziła Warkę na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Warce, przy okazji premiery i promocji książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Książka „Róże dla Lone” porusza mało znany temat walki Polaków w Danii podczas drugiej wojny światowej. To także  opowieść o losach Anny Lone Mogensen / postać autentyczna/, młodej Dunki, urodzonej w Polsce, wychowanej w dwóch kulturach – polskiej i duńskiej – która w czasie wojny zaangażowała się w walkę z Niemcami zarówno w polskim, jak i duńskim ruchu oporu.  Lone, razem ze swym mężem, polskim oficerem wywiadu Lucjanem Masłochą / postać autentyczna/,  została zamordowana przez gestapo w styczniu 1945 r.

Dzieje Lone Mogensen i walki z Niemcami na terenie Danii opisane są  w sposób prosty i przystępny dla każdego czytelnika.

 

IMG_8254IMG_8224IMG_8237 IMG_8236 IMG_8216 IMG_8215 IMG_8213 IMG_8209IMG_8275IMG_8269