15 sierpnia – Jeden taki dzień w roku

15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten upamiętnia wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. Jest to dogmat uznawany w kościele katolickim, w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu. Oficjalne wpisanie go do konstytucji apostolskiej miało miejsce w 1950 roku. Tradycja obchodów sięga jednak już V wieku. Jako że w wielu krajach europejskich czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślinności, dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej (a w Czechach – Korzennej).
Stąd dawniej bardzo popularny, obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie. Co roku najważniejsze uroczystości kościelne organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje wniebowzięcia. W kościele katolickim, zwłaszcza w Polsce, kult maryjny jest bardzo żywy. Wiele osób z całego kraju na początku sierpnia wybiera się  w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – by dotrzeć do celu właśnie na obchody 15 sierpnia.
images (1)-cud
 Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego .15 sierpnia obchodzimy również rocznice Bitwy warszawskiej  (pot. cudu nad Wisłą) w ramach bitwy toczona w dniach 13-25 sierpnia w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Zdaniem wielu historyków jena z ważniejszych bitew w historii świata. Kluczową rolę odegrał manewr Polskiego Wojska oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Miłego, świątecznego dnia Polacy!